Křečík džungarský
Křečík džungarský
Latinsky:
Phodopus sungorus
Čeleď:
Muridae
Objeveno:
Pallas, 1773.
Velikost:
7 - 10 cm
Rozšíření:
Asie: Kazachstán, Sibiř a severovýchodní Čína.
Potrava:
Všežravec: dbáme na to, aby strava byla pestrá - zrniny, tvrdé pečivo, pelety pro hlodavce, zelené krmení, zelenina, ovoce, vařené maso i vnitřnosti a vejce, tvaroh, jogurt, piškoty, suchary pro kočky a hmyz. vhodné jsou také měkké drůbeží kosti).
Rozmnožování:
Tento druh patří mezi velmi plodné tvory, ročně mohou rodit 6-8x, ve vrhu bývá 4-8 mláďat. Samice je březí 20-22 dnů (téměř ihned po porodu je samice schopná dalšího páření). Po narození jsou mláďata holá a slepá, okolo 10 dne po narození začínají vidět a již jsou osrstěná. Odstavují se po jednom měsíci, 2-3 měsících je zařazujeme do chovu. Nejplodnější jsou v prvním roce života.
Charakteristika:
Tento křeček je aktivní ve dne a za soumraku. Chováme je nejlépe v páru nebo v menších skupinkách (1 samec a několik samic). Dá se velmi snadno ochočit, při pravidelné údržbě chovných prostor nezapáchá. Křečíci bez problémů snáší i velmi nízké teploty, při chovu v přirozených podnínkách mohou být venku i při teplotě pod bodem mrazu. Tento druh v přírodě nezimuje, je aktivní po celý rok. Dožívají se 2-3 let.